کدام پردازنده لپ تاپ برای شما مناسب است؟

کدام پردازنده لپ تاپ برای شما مناسب است؟

پردازشگر کامپیوتر مغز آن است. یک پردازنده سریعتر (پردازش مرکزی) به شما امکان می دهد صفحات گسترده وب را مرور کنید، صفحات وب را مرور کنید، بازی ها را بازی کرده یا عکس ها را سریعتر ویرایش کنید، اما یک پردازنده با قدرت بالاتر نیز ممکن است عمر باتری شما را بدتر کند.

هنگامی که شما برای خرید یک لپ تاپ  به فروشگاهی می روید، معمولا نام پردازنده را به طور مشخص بر روی توضیح هر محصول می بینید. با این حال، فقط دیدن نام مدل CPU، بدون هیچگونه زمینه، می تواند گیج کننده باشد. آیا یک لپ تاپ با پردازنده Core i7-7Y75 سریع تر از یک با Core i5-8250U است؟ به هر حال، چقدر سرعت واقعا نیاز دارید؟

 

 

بیشتر لپ تاپ ها امروز توسط پردازنده اینتل طراحی شده اند، هرچند مدل های متعددی از پردازنده های AMD استفاده می شود. حتی اگر فقط به مدل اینتل نگاه کنید، بیش از چند ده مدل مختلف ممکن است در یک نوت بوک با نام تجاری جدید وجود داشته باشد. خوشبختانه یادگیری اصول بسیار دشوار نیست.

TLDR؛ کدام پردازنده را نیاز دارم؟

ما جزئیات انواع پردازنده های لپ تاپ و قابلیت های آنها را در زیر توضیح می دهیم:

نحوه خواندن نام مدل یک  پردازنده

هنگامی که شما در برابر لیست مشخصات قرار می گیرید، نام پردازنده یک حباب گیج کننده ای از اعداد و حروف است.

Intel CPUs

 • اولین کلمه در نام پردازنده، نام تجاری است که معمولا “Intel Core” است اما همچنین ممکن است به عنوان Xeon، Celeron، Pentium یا Atom برچسب گذاری شود. همچنین AMD Ryzen و AMD FX وجود دارد. پس از نام تجاری، شما می بینید که اصلاح کننده نام تجاری است که اغلب i3، i5 یا i7 است اما می تواند سایر حروف و اعداد مانند m5، x5، E و یا N نیز باشد.
 • در پردازنده های اینتل، شماره اول بعد از این خط نشانگر تولید است؛ آخرین نسل 8 است بنابراین جدیدترین CPU ها دارای 8 در اینجا هستند. با این حال، بسیاری از لپ تاپ هایی که در حال حاضر برای فروش هستند هنوز به آخرین پلت فرم به روز نشده و هنوز هم 7 (برای ژنرال 7) در شماره مدل هستند.
 • سپس شما احتمالا یک ترکیبی از دو یا سه رقم و یک حرف را که احتمالا U، Y، H (همچنین H یا HK) است، خواهید دید. اعداد نشان می دهد که SKU خاص (شماره منحصر بفرد محصول) و حروف نشان دهنده خط پردازنده است. این خط بسیار مهم است زیرا به شما می گوید تقریبا چقدر این پردازنده نیاز دارد.
 • در پردازنده های AMD، اعداد و اسامی ها کاملا ساده نیستند. پردازنده های Ryzen Mobile جدید شرکت Ryzen 5 نامگذاری شده است که با سری Core i5 U رقابت می کند و Ryzen 7 شرکت AMD با سری Core i7 U اینتل در رقابت است.

 

AMD Ryzen در مقابل پردازنده اینتل

پردازنده های AMD برای سال ها تنها در سیستم های اقتصادی با عملکرد متوسط و عمر باتری مناسب ظاهر شدند. با این حال، در اواخر سال 2017، این شرکت به عقب رانده شد و پلت فرم جدید Ryzen Mobile خود را عرضه کرد. در آزمایشات ما، یک لپ تاپ HP Envy x360 با ریزن 5 با تعدادی از تست های مدل تقریبا یکسان با تراشه Core i5-8250U  شد و در برخی از موارد به سختی پشت سر گذاشته شد. عملکرد  چیپ گرافیکی AMD به طور قابل توجهی بهتر بود و عمر باتری آن تقریبا یکسان بود.

هنگام نوشتن این مقاله ، تنها سه لپ تاپ Ryzen Mobile با مارک موجود در بازار وجود دارد (Acer Swift 3، HP Envy x360 و Lenovo IdeaPad 720S). برای گرفتن Ryzen بیش از حد هزینه نکنید زیرا عملکرد بسیار شبیه به Core i5 یا Core i7 است.

تراشه های AMD دیگر که غیر از Ryzen  باشند از توان کمتری از یک Core i5 یا Core i7 برخوردارند و باید تنها برای قیمت بسیار پایین، به جای عملکرد قوی در نظر گرفته شود.

Core i3 در مقایسه Core i5 درمقایسه Core i7

بیشتر پردازنده های اینتل که روی لپ تاپ هایی که بیش از 400 دلار هزینه می کنند، به عنوان Core i3، Core i5 یا Core i7 معرفی می شوند. همانطور که شماره ها نشان می دهد، Core i3 کمترین سرعت، i5 در وسط است و i7 سریعترین است. معمولا، مدل i5 برای کاربر معمولی و روزمره که کار گرافیکی فشرده، مهندسی / علم یا بازی را انجام نمی دهد، مناسب است.

هر دو مدل Core i5 و Core i7 پشتیبانی از turbo boost و Hyper-Threading را انجام می دهند که دو موضوع منحصر به فرد (به عنوان مثال هسته مجازی) برای هر هسته است. با این حال، Core i3 هیچ کدام از این ویژگی ها را ارائه نمی دهد. علاوه بر این، پلت فرم جدید 8th Gen Core اینتل تنها در Core i5 و Core i7 در دسترس است.

پردازنده های نسل هفتم یا نسل هشتم

در پاییز 2017، اینتل آخرین پلت فرم پردازنده خود را که به عنوان 8th Gen Core یا “Lake Refresh Kaby Lake” شناخته می شود منتشر کرد. جدیدترین چیپ ها باعث افزایش کارایی زیاد و کارهای چند وظیفه ای و بهره وری بیشتر شده اند که امروزه بیشتر لپ تاپ ها را پشتیبانی می کند.

با توجه به آزمایشات ما، تراشه های 8th Gen Core بین 50 تا 92 درصد سریعتر از پیشینیان خود در وظایف چند رشته هستند. به عنوان مثال، در آزمایشات ما یک لپ تاپ Dell XPS 13 9360 با پردازنده Core i7-8550U یک ماجول غول پیکر اکسل را فقط در 1 دقیقه و 8 ثانیه تکمیل کرد، در مقایسه با همان XPS 13 با پردازنده Core i7-7500U که در دقیقه 2:30 به پایان رسید. حتی در وظایف تک رشته، ما شاهد بهبود قابل ملاحظه 10 تا 11 درصد بودیم.

در ابتدا، لپ تاپ ها با پردازنده های 8 هسته ای Core i5 و Core i7 U اینتل تنها موجود بودند.

 

مشخصات CPU: هسته، چند وظیفه ای، سرعت ساعت

هنگامی که شما در مورد هر مدل CPU  می خوانید، خواهید دید که، درست مانند لپ تاپ قدرتمند، دارای مجموعه ای کامل از مشخصات می باشد. مهمترین مشخصات این موارد عبارتند از:

 • هسته :   پردازنده درون یک پردازنده، یک هسته قادر به کار بر روی یک وظیفه جدا است در حالی که هسته های دیگر کار دیگری را انجام می دهد. بیشتر پردازنده های لپ تاپ دارای دو هسته هستند، اما برخی از مدل های با عملکرد بالا دارای چهار هسته می باشند. با نسل هشتم پردازنده ها، لپ تاپ های اصلی Core i5 و Core i7 هم اکنون دارای چهار هسته می باشند.
 • Hyper-Threading: فرایندی که در آن CPU هر هسته فیزیکی را به هسته های مجازی تقسیم می کند. بیشتر پردازنده های دو هسته ای اینتل از Hyper Thread استفاده می کنند تا چهار رشته را ارائه دهند در حالی که پردازنده های چهار هسته ای آن هشت رشته را ارائه می دهند.
 • سرعت ساعت: اندازه گیری در گیگا هرتز، این تعداد تعداد سیکل در ثانیه است که CPU می تواند اجرا کند.
 • Turbo Boost: به طور موقت باعث افزایش سرعت ساعت از فرکانس پایه خود به یک بالاتر می شود تا کار سریعتر انجام شود. بیشتر پردازنده های Core i5 و i7 این ویژگی دارند، اما مدل Core i3 این کار را انجام نمی دهد. فرکانس پیش فرض به عنوان فرکانس پایه پردازنده ذکر شده است در حالی که بیشترین فرکانس به عنوان “فرکانس توربو حداکثر” ذکر شده است.
 • Cache: مقدار کمی RAM که به طور مستقیم در CPU زندگی می کند، حافظه های کش اغلب از اطلاعات برای سرعت بخشیدن به کارهای تکراری استفاده می کنند. اکثر پردازنده ها بین 1 تا 4 مگابایت حافظه پنهان دارند.
 • TDP : مقدار وات که CPU استفاده می کند. وات بیشتر به معنای عملکرد بهتر، اما باعث دماهای بالاتر و مصرف بیشتر انرژی است.
 • vPro: قابلیت مدیریت از راه دور ساخته شده  برای بخش های IT شرکت ها طراحی شده است. بسیاری از لپ تاپ های کسب و کار دارای پردازنده های vPro هستند، اما سیستم های مصرف کننده این کار را انجام نمی دهند.

نسل ها

هر 12 تا 18 ماه، اینتل یک نسل جدید پردازنده را تولید می کند که همیشه سریع تر و قدرتمند تر از نسل قبل خود است.

Image result for Major Intel CPU Platforms

برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

بعد از هر چند نسل، اینتل یک “کوچک شدن” را ایجاد می کند، این شرکت ترانزیستورهای بیشتری را در فضای کوچکترقرار می دهد، و عملکرد بیشتری را در همان TDP ها فراهم می کند. این اندازه فرایند تولید در نانومتر اندازه گیری شده و همیشه و همیشه بهتر است.

 

خطوط پردازنده (از بیشترین تا کمترین توان)

انتخاب خط پردازنده مناسب بسیار مهمتر از انتخاب Core i5 و Core i3 است. اینتل دارای چهار خط اصلی است، که هر کدام دارای مجموعه ای از هسته های i3، i5 و i7 هستند. هر خط دارای یک TDP متفاوت (قدرت طراحی حرارتی) است که از 4.5 وات در سری Y تا 45 وات برای یک سری H استفاده می شود.

TDP بالاتر به معنی پردازش سریع تر، اما بیشتر استفاده از حرارت و انرژی است. با این حال، فقط به این دلیل که یک پردازنده دارای TDP بسیار کم است، به این معنا نیست که لپ تاپ هایی که از آن استفاده می کنند عمر باتری بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، بسیاری از سیستم هایی که ما با پردازنده های 4.5 وات مورد آزمایش قرار دادیم، عمر باتری کمتر از حد متوسط بوده است، زیرا آنها همچنین دارای باتری های کم مصرف یا صفحه نمایش قدرتمند گرسنه بودند.

Xeon E: فقط صنعتی های سطح بالا

خوب برای: مهندسی، تحقیق و انیمیشن حرفه ای

بد برای: عمر باتری، هزینه، وزن

 • برای صنعتی های حرفه ای، اینتل پردازنده Xeon E3 وجود دارد. لپ تاپ هایی با این پردازنده در داخل قادر به انجام محاسبات بیشتر هستند، به طوری که آنها می توانند انیمیشن های 3D و یا اجرای شبیه سازی های پیچیده برای کسی مانند یک محقق پزشکی و یا مهندس. پردازنده های Xeon E3 دارای یک TDP 45 وات، چهار هسته فیزیکی و با هر دو hyperthreading و افزایش توربو.
 • آخرین پردازنده های Xeon، که اکنون معماری Coffee Lake دارند، اینتل Xeon E-2186M و E-2176M است. از آنجا که برای کسب و کار ساخته شده اند، تمامی پردازنده های Xeon دارای فن آوری مدیریت vPro ساخته شده اند.

برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

سری H: شش هسته، عملکرد بالا

بهترین برای: گیمرها، حرفه ای های خلاق، کاربران حرفه ای

بد برای: حمل و نقل، هزینه، عمر باتری

 • اگر شما یک کاربرحرفه ای یا گیمر هستید، یک لپ تاپ با یک پردازنده H احتمالا بهترین انتخاب شماست. پردازنده های سری H دارای چهار تا شش هسته به جای دو یا چهار هسته که در بسیاری از پردازنده های اینتل دیگر می بینید هستند. با تشکر از Hyper Threading، واحد Core i7 در واقع می تواند 12 موضوع همزمان داشته باشد. پردازنده های HQ همچنین TDP 45 وات دارند که بدین معنی است که لپ تاپ هایی که آنها را نگه دارند، عمر باتری کمتری دارند. از آنجا که آنها حرارت بیشتری از تراشه های سری U تولید می کنند، شما  پردازنده های H  را در لپ تاپ های فوق سبک یا ناز  پیدا نخواهید کرد.
 • یکی از کوچکترین لپ تاپ ها با یک پردازنده HQ لنوو ThinkPad T470p است که دارای یک صفحه نمایش 14 اینچی و مقیاس های 3.6 پوند (4 پوند با باتری 6 سلولی) است. با استفاده از باتری 3 سلولی، T470p پس از کوتاه مدت 3 ساعت و 7 دقیقه خاموش می شود، اما این زمان تا 8:50 با استفاده از باتری 6 سلولی بر روی صفحه نمایش رشد می کند.
 • ممکن است پردازنده هایی را که H، HQ یا HK نامگذاری شده اند را مشاهده کنید. H و HQ استاندارد هستند در حالی که HK نشان دهنده یک پردازنده است که برای اورکلاکینگ قفل شده است. شما فقط آن هارا  در لپ تاپ های گیمینگ پیدا خواهید کرد.

Common H Series CPUs (4 cores)

برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

سری G: با گرافیک بهتر

خوب برای:  ویرایش عکس، بازی های سبک

بد برای: عمر باتری؛ بازی های سنگین

 • سری Kaby Lake G اینتل، پردازنده های اینتل را با پردازنده گرافیکی Radeon RX Vega AMD متصل می کند. اولین لپ تاپ هایی که در بهار 2018 منتشر شدند، Dell XPS 15 2 in 1 و HP Specter x360 15 اینچی بودند. تراشه ها در هر دو نوع Core i5 و Core i7 عرضه می شوند.

 

 Common G Series CPUs
برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

سری U: عملکرد روزمره

خوب برای: مصرف محتوا، عمر باتری

بد برای: بازی، انیمیشن حرفه ای

 • اگر شما به دنبال یک تجربه معمولی لپ تاپ، با عملکرد معمولی و امکان عمر باتری خوب هستید، اینتل U Series برای شما مناسب است. به طور خاص، یک پردازنده Core i5 U مانند Core i5-8250U باید برای اکثر کاربران روزمره مناسب باشد.
 • از زمستان سال 2018، بسیاری از لپ تاپ های اصلی و تجاری، با پردازنده های 8 هسته ای Intel Cube “Kaby Lake Refresh” که تعداد دو هسته را از دو تا چهار برابر می کنند، حمل می کنند. با توجه به تفاوت عملکرد چشمگیر بین Core i5-7200U و معادل (Core i5-8250U (Gen Gen 8، شما قطعا باید Gen Gen 8 را دنبال کنید.
 • بیشتر پردازنده های سری U دارای TDP 15 وات است که نشانه عمر باتری خوب است اما نیاز به خنک شدن فعال در قالب یک فن دارد. چند CPU سری U با 28 وات TDP وجود دارد، اما فقط تعداد انگشت شماری از لپ تاپ ها از آنها استفاده می کنند. با یک باتری بزرگ و یک صفحه نمایش قدرتمند، لپ تاپ های  سری U  می توانند بیش از 10 ساعت حتی در برخی از سیستم ها نزدیک به 20 ساعت برسد.

Related image

Y Series / Core m: طراحی فانتزی، عملکرد متوسط

خوب برای: قابلیت حمل، طراحی بی نظیر، بهره وری نور

بد برای: عمر باتری

 • هنگام خرید یک لپ تاپ، از مجموعه ی Y مراقب باشید، که ممکن است با Core i5 / Core i7 با مارک Core m3 / m5 / m7 همراه باشد (برای مدل های پایین تر یا نسل قبلی). پردازنده های Y سری Y دارای TDP بسیار کم 4.5 وات است، که اجازه می دهد تا تولید کنندگان از آنها در لپ تاپ های بدون فن و لپ تاپ استفاده کنند. متاسفانه بسیاری از این لپ تاپ ها دارای باتری های با ظرفیت پایین یا صفحه نمایش های با قدرت بالا هستند، به طوری که عملا قدرت کمتری نسبت به رقبا با پردازنده های سری U دارند.
 • به عنوان مثال، Acer Spin 7 دارای یک پردازنده Core i7-7Y75 است و فقط 6 ساعت و 53 دقیقه با شارژ کار می کند و امتیاز   5777 را در تست عملکرد Geekbench دارد . در همین حال، HP Specter x360 با یک پردازنده Core i7-7500U با همان وزن حدود 10 ساعت طول می کشد در حالی که 8147 امتیاز را Geekbench  به دست آورده است.

Common Intel Y Series CPUs

برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

 • لپ تاپ هایی با پردازنده های سری Y نیز ارزان تر از آنهایی هستند که دارای سری U هستند. همانطور که از پلتفرم نسل هفتم اینتل “Kaby Lake”، پردازنده های سری Y به عنوان هسته ای m3 (مدل پایه)، Core i5 و Core i7 عرضه می شوند. مدل های نسل 6 به عنوان Core m3، Core m5 و Core m7 نامگذاری شدند. اگر عملکرد بهتر را بخواهید، مطمئن شوید که تراشه Core i5 یا i7 در لپ تاپ دلخواه خود، Y را در شماره مدل خود ندارد (به عنوان مثال: Core i7-7Y75).

علیرغم اشکالات آن، ما یک لپ تاپ با سری Y را رد نخواهیم کرد. مک بوک های 12 اینچی و HP EliteBook Folio G1 دو لپ تاپ هستند که عملکرد و کارایی قابل قبولی را با پردازنده های (Y Series (Core m-branded  دارند.

Celeron / Pentium:برای کارهای بسیار ساده

خوب برای: وب گشت و گذار، صرفه جویی در پول
بد برای: بازی، بهره وری جدی، ویرایش ویدئو

این پردازنده های با هزینه کم، عملکردی را ارائه می دهند که فقط برای وب گشت و گذار، ایمیل و بهره وری نور بسیار مناسب است.

 • پردازنده های Celeron دارای TDP ها بین 4 تا 15 وات است. نام مدل Celeron که از   N (مثال : N3060) شروع می شود، از 4 تا 6 وات استفاده می کند، در حالی که آنهایی که در U (مثال : 3855U) به پایان می رسند، 15 وات را تحمل می کنند و عملکرد بهتر را تحمل می کنند. با توجه به ظرفیت باتری سیستم، عمر باتری متفاوت است، اما سیستم های با تراشه های 4 و 6 وات تمایل دارند ارزان تر و طولانی تر باقی بمانند.
 • رایج تر، اما سریعتر، CPU های Pentium دارای TDP ها بین 6 تا 15 وات است، اما اکثر آنها 6 یا 7.5 وات است. یکی از لپ تاپ های  مورد علاقه ما، Asus Vivobook E403SA از یک پردازنده Pentium N3700 بهره می برد که این امکان را به شما می دهد تا کارایی چند وظیفه ای با کیفیت عالی و عمر باتری بیش از 9 ساعت با قیمت کمتر از 400 دلار ارائه دهد. برخی از Celerons و Pentium ها دو هسته ای هستند و دیگران چهار هسته ای هستند.
Common Celeron / Pentium Series CPUs
برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

Atom: عمر باتری خوب، عملکرد ضعیف

خوب برای: صرفه جویی در پول، طول عمر باتری، وزن سبک
بد برای: چند وظیفه، بهره وری جدی

ارزان ترین پردازنده اینتل  ATOM است که در لپ تاپ های ارزان قیمت ارزان به کار برده می شود. پردازنده های Atom  بسیار قدرت پایین و دارایکمترین میزان عملکرد، اما با عمر باتری بسیار عالیمی باشند. توصیه می کنیم که یک لپ تاپ اتم را فقط به عنوان یک دستگاه ثانویه برای کودکان خریداری کنید. Atom فقط مناسب برای گشت و گذار در وب و تماشای فیلم ها است. بیشتر لپ تاپ های ارزان قیمت در حال حاضر از تراشه های Celeron به جای Atom استفاده می کنند، بنابراین شما احتمالا Atom را فقط در سیستم های قدیمی پیدا خواهید کرد.


برای مشاهده تصویر بزرگتر کلیک نمائید

گرافیک مجتمع

 • تمام پردازنده های لپ تاپ اینتل با پردازنده های گرافیکی ساخته شده اند (GPU ها). در اکثر پردازنده های Core i3 / i5 / i7 از هر خط، این GPU ها به عنوان Intel HD Graphics با تعدادی پس از آنها نامگذاری می شوند. برای پردازنده هاینسل 7 و 8 این رقم با 6 (سابق: Intel HD graphics 620) شروع می شود و برای پردازنده های 6th -gen با 5 (Ex: Intel HD Graphics 520) شروع می شود.
 • پردازنده های نسل هشتم اینتل “Kaby Lake G” اولین سری هستند که گرافیک یکپارچه AMD Radeon Vega را با پردازنده اینتل متصل می کنند. ما هیچ فرصتی برای آزمایش هیچ یک از تراشه های Kaby Lake G نداشتیم، اما اینتل می گوید عملکرد عالی هستند.
 • GPU های مجتمع درست بر روی CPU قرار می گیرند . یک پردازنده Core i7-7600U همیشه با پردازنده گرافیکی اینتل HD Graphics 620 همراه خواهد بود، در حالی که پردازنده Core i7-7660U با گرافیک Iris Plus 640 سریعتر خواهد بود. برای پردازنده های سری 7th Generation U، کسانی که دارای شماره مدل aa هستند که در عدد 60 (به عنوان مثال: i5-7360U) به پایان می رسد، دارای Iris Plus Graphics 640 هستند، در حالی که آنهایی که در 67 (Core i5-7267U) به پایان رسیده اند، دارای Iris Plus Graphics 650 هستند.

به طور کلی، GPU های یکپارچه برای گشت و گذار در اینترنت، پخش ویدئو و  بازی های سطح پایین مناسب هستند. اگر میخواهید ویرایش ویدیو با رزولوشن بالا، انیمیشن حرفه ای یا بازی جدی انجام دهید، شما نیاز به یک پردازنده گرافیکی مجزا دارید.

قطعات دیگر نیز اهمیت دارند

مهم این است که به یاد داشته باشید CPU تنها عامل تعیین کننده عملکرد در یک لپ تاپ نیست و حتی کمترین CPU ها می توانند یک تجربه کاربری مناسب را در هنگام ترکیب با سایر اجزای خوب ارائه دهند. و برای عملکرد گرافیکی، داشتن یک کارت گرافیک قدرتمند مجزا (واحد پردازش گرافیکی) مهمتر از داشتن سریعترین CPU است.شما می توانید با اطلاعاتی که هم اکنون به دست آورده اید به مقایسه مشخصات فنی لپ تاپ اورجینال و لپ تاپ های استوک اروپایی در محصولات سایت بپردازید و در صورت تمایل نسبت به خرید  لیست قیمت روزانه را مشاهده بفرمائید.

 

منبع مقاله :: سایت LaptopMag

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید